Váš nákupní košík je prázdný.
Zpět na blog

Krmení morčátek - děláme to správně?

Krmení morčátek - děláme to správně?

​Nejdůležitější složkou stravy je seno, seno a zase seno. Nelze ho ničím nahradit, je důležité pro zahnání hladu, tělesný růst a obrušování zoubků. Trendem je překrmování morčátek zeleninou, na úkor sena. Proč? Protože tito malí nenasytové ji milují, a snaží se ji za každou cenu vyloudit, a že morčátka mají pevnou vůli!

Velké množství zeleniny může rozhodit zažívání, přivodit chronické průjmy. Trávicí trakt morčat je uzpůsoben na trávení vlákniny. Zelenina ji obsahuje ale velmi málo. Naproti tomu je zde spousta sacharidů, které aby byly stráveny, je opět zapotřebí ve střevech velkého množství vlákniny. Takže když morčátko přecpeme zeleninou, na seno už mu nezbyde místo a voda se nebude mít na co ve střevech navázat. Nafouknuté bříško, nechutenství a průjem. To jsou pro morčátka mnohdy život ohrožující situace. Pamatujte pokud morčátko sedí půl dne naježené v kleci a nepřijímá potravu, je nutná akutní návštěva veterináře specialisty. Morčátkům se nesmí trávení na dlouhou dobu zastavit.

Zelenina by tedy měla být podávána jen z důvodu suplementace vitamínu C, který si morčátka neumí sami vyrobit. Dospělému morčátku stačí cca 80 g zeleniny na den rozdělené do 2 porcí. Nejvhodnější a nejbezpečnější zeleninou je mrkev, celer, petržel, fenykl, řepa. Když jim občas jídelníček doplníte o bylinky, čerstvou nať, nemusíte se obávat nedostatku vitamínů a živin. Naopak velmi nevhodnou zeleninou jsou okurky, hlávkové saláty. Ovoce do jídelníčku morčátek nepatří. Pokud morčátko dáváte na zelenou pastvu, ven na trávu, zeleninu nepotřebuje.

Samostatnou kapitolou jsou granule a směsi se zrním. Morčátku je defacto ke svému spokojenému životu vůbec nepotřebuje. I když se nás snaží výrobci přesvědčit o úplném opaku. Granulí by se měla podávat maximálně 1 čajová lžička na morčátko za den, případně jen jako pamlsek při ochočování či tréninku. Doporučujeme kupovat granule, které neobsahují obilí. Čtěte složení, nenakupujte podle líbivých obalů a marketingových sloganů :)

Zdrojové informace a fotka byly převzaty od báječné chovatelské stanice morčat Anubis :) CHS Anubis – Chovatelská stanice morčat