Začátečníkům doporučujeme hotové krmné směsi pro nosnice. Obsahují všechny důležité živiny, vitamíny a minerály bez nutnosti jejich složitých propočtů a vzájemného působení, pokud byste se rozhodli sestavit krmnou směs svépomocí. Doporučujeme nešetřit na kvalitě a volit ty výrobce, kteří nepoužívají geneticky modifikované plodiny.
Pokud mají slepičky přístup do výběhu, sami si během dne sezobnou nějakého brouka, žížalu a samozřejmě zelené krmení. V případě, že mají slepičky omezený prostor výběhu, kde velmi rychle zdecimují travní porost, doporučujeme slepičkám v sezóně zelené krmní nosit (tráva, bylinky..).
Pro kvalitní vajíčka je potřeba zajistit slepičkám dostatek vápníku. Hotové krmné směsi ho většinou obsahují. Pokud si vyrábíte vlastní směs zrnin, můžete ho doplnit zvlášť. Doporučujeme například přípravek Nutrimix nebo Roboran. Přirozenější formou suplementace je slepičkám nabídnout jejich vlastní vaječné skořápky - které předem nasušíte a nadrtíte na maličké kousky.
Občas můžete holkám jídelníček vylepšit a přinést jim vhodné pamlsky. Máme vyzkoušeno, že velmi chutná celer, cuketa, řepa, hlávkový salát, třešně, meruňky, naklíčené obiloviny nebo mouční červíci.
Pamatujte prosím, že slepice není popelnice. A co bývalo zvykem u našich babiček na vesnicích, už je dávno vyvrácený mýtus. Plesnivé jídlo a zbytky z vašich talířů patří do směsného odpadu! Stejně tak není vhodné pečivo ve větším množství, průmyslově zpracované jídlo, čokoláda, nevařené nebo zelené brambory, avokádo, rebarbora, lilek nebo nezralá rajčata.
Pokud budete dávat pouze směs, potřebujete asi 120g/den/1 slepici. Záleží také na venkovní teplotě, při nižších teplotách se spotřeba krmiva logicky zvyšuje. Krmení můžete nechat slepičkám během dne volně k dispozici, aby si vzaly, kolik potřebují. Vždy se v hejnu najde alespoň jedna slípka - ranařka :) Proto je vhodnější rozmístit v okolí kurníku více krmítek.