Váš nákupní košík je prázdný.
Zpět na blog

Až dozrají, tak odpadnou.. aneb nepodporujme předčasné odběry králíčků od matek

Až dozrají, tak odpadnou.. aneb nepodporujme předčasné odběry králíčků od matek

Pokud vám někdo nabízí mládě králíčka dříve než po 8. týdnu, je to známka toho, že to nebude dobrý chovatel. Jsou výjimky, kdy je samice na mláďata agresivní, odmítá je či se snaží usmrtit. Jsou to ale minoritní záležitosti. Primárně předčasné odběry dělají množírny, které potřebují samici co nejrychleji nakrýt znovu.

Samice běžně v 8. týdnu ještě kojí, což je pro králíčky jedině dobře a to proto, že mateřské mléko obsahuje spoustu důležitých látek pro správný vývoj. Nejenom pro tělesný růst, ale i pro správný vývoj trávícího ústrojí a imunitního systému. Proto králíčci, kteří jsou předčasně odebráni mají vyšší riziko výskytu nemocí a předčasného úmrtí. Dalším důvodem je sociální aspekt, kdy se maličký králíček v prvních týdnech života socializuje společně se samicí a ostatními mláďaty. Předčasně odebraní králíčci jsou o toto ochuzeni, mívají sklony k psychickým poruchám a chronickému stresu.

Mnoho takto předčasně odebraných mláďat relativně brzy umírá v novém domově. Nebo máte doma králíčka, který je náladový, bojí se kontaktu, či je agresivní a kouše. Proto dobře vybírejte chovatele, od kterého si králíčka koupíte. Správný chovatel vás nechá do chovu nakouknout, odpoví všechny otázky, případně po souhlasu dá kontakt na majitele předchozích prodaných mláďat, abyste si mohli ověřit, jakou povahu a zdraví mají jeho chovanci.

Přejeme vám jen samé krásné zážitky s chovem milých chlupatých ušatých mazlíčků.