Váš nákupní košík je prázdný.
Zpět na blog

Slepičí parazité

Slepičí parazité
Noční můra všech slepic. To je čmelík kuří (Dermanyssus gallinae). Krev sající parazit rozšířený po celém světě. 

Pod pláštěm noci se tito malí příživníci rozlézají po celém slepičím obydlí. Na pohled jsou to drobní pavoukovití parazité s velikostí 0,4 - 1,0 mm. Kdo hůře vidí je pravděpodobně jen tak dobře neuvidí :) Jsou to velcí úderníci a pracanti, po každém krmení se čmelíci v úkrytu páří a následně samičky snášejí vajíčka. Doba od vylíhnutí po dospělce je pouhý týden! Takže zamořit kurník umějí velmi rychle.

Přes den se záhadně ztrácí, jenže při důkladnější obhlídce kurníku zjistíte, že se umí dokonale ukrýt ve škvírách a štěrbinách. Milují zejména dřevěné zateplené kurníky, ale když není zbytí, nepohrdnou ani spodní částí hřadů, případně snáškových míst.. Na jejich přítomnost mohou upozornit i černobílé nánosy výkalů.

Slepičkám se s nimi nežije vůbec dobře. Silné napadení způsobuje bledou barvu hřebínků a chloupků. Častěji se popelí. Jsou apatičtí, ve stresu a snižuje se u nich produkce vajec. V případě mladých jedinců dochází ke snížení váhových přírůstků. Napadené hejno je náchylnější k dalším parazitům a nemocem, jakými je salmonelóza a ptačí cholera. V případě nedostatku hostitelů velmi rádi přesídlí na velké savce, zejména na pejsky a kočky.

Účinná léčba vyžaduje ošetření celého hejna a jeho obydlí, přičemž je třeba věnovat zvláštní pozornost místům, kde se tito roztoči rádi ukrývají. Ptáci by také měli být ošetřeni insekticidem, který je schválen pro drůbež. Vzhledem ke krátkému životnímu cyklu tohoto parazita je nutné infikované hejno znovu ošetřit každých 4 až 7 dní. Dospělí roztoči jsou odolní vůči hladovění, a když se dostanou mimo hostitele, mohou přežít bez krmení až šest měsíců. Proto je důležité ošetřovat kurník pravidelně, může zůstat zamořen ještě dlouho.

Mezi preventivní opatření je dobré zařadit pravidelnou parní očistu kurníku včetně časté výměny podestýlky. S našimi kurníky bude pravidelný úklid hračka. Jsou vyrobené z dokonalého materiálu, který je nehostinný vůči parazitům. Díky otevíratelné zadní stěně jednoduše vymetete podestýlku, vystříkáte hadicí a dáte podestýlku čistou. Slepice nepatří do rozpadlého kurníku plného parazitů. Investice do kurníků Magni Animi se vám brzy vrátí a díky dlouhé životnosti použitých materiálů v nich odchováte několik generací slepiček.